3.05.2016 - 31.05.2016

Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış (Ankara)

Galeri Çankaya

  • Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış ana resim
  • Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış ana resim
  • Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış ana resim

Yaşar Kemal’in fotoğrafları için “Ara Güler’in fotoğrafları büyük bir Anadolu destanıdır” dediği Ara Güler, aynı zamanda Kemal’in İstanbul’a geldiği zaman tanıdığı ilk kişidir.

Ara Güler, o zamanlardan itibaren yazarın İstanbul, Tekirdağ, Adana ve Paris gibi farklı şehirlerde/kentlerde birçok fotoğrafını çeker. İşte şimdi bu çok özel fotoğraflar bir sergide bir araya geliyor.

İstanbul’dan sonra 3 - 31 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da bulunan Galeri Çankaya’da düzenlenecek olan “Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış” Sergisi, aynı zamanda iki koca çınarın dostluğunun da bir belgesi niteliğinde.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan “Yaşar Kemal’e Bir Ara’lık Bakış” Sergisi, Kemal’in İstanbul’a ilk geldiği yıllardan ölümüne kadar olan dönemi kapsayan ve serginin kataloğunda yer alan 125 fotoğraftan özel olarak seçilen 43 fotoğraftan oluşuyor. Yazarın Tekirdağ, Adana ve Paris gibi şehirlerin yanında, İstanbul’un Haliç, Kemal’in o dönem yaşadığı Basınköy ve son dönemdeki evinin bulunduğu Vaniköy gibi semtlerindeki fotoğraflarına zamanın semt kahveleri ve pazarlarında çekilen çoğunluğu siyah-beyaz fotoğrafları eşlik ediyor.

İşbirliğiyle

  • Çankaya Belediyesi Logo

Sergiden Seçmeler

Mekandan Seçmeler