5.12.2003 - 31.12.2003

Mehmet Güleryüz - Kırk Yıl Desen

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • kırkyıldesen_940

Retrospektif Desen Sergisi (1963-2003)

Mehmet Güleryüz ilk desen sergisini açtığı 1963 yılından bu yana, tam kırk yıldır, desen yapmayı sürdürüyor. Binlerce desen içinden oluşturulan retrospektif sergi, Güleryüz’ün uzun yolculuğuna, arayışlarına, dönüşümlerine, özel, ayrıksı dünyasına tanıklık ediyor.

Sergide ayrıca, Güleryüz’ün bugün sayıları 40’ı aşan defterleri de yer alıyor. Defterler, dünya sanatında bile örneğine az rastlanır bir ısrarın, sabrın, tutkunun kanıtları: ressam 40 yıldır hemen her gün defterinin başına geçip bir desen yapıyor, sonuçta ortaya gün gün izlenebilecek bir desen yaşamı çıkıyor. Defterlere, bizzat sanatçının yorumlarını, anlattığı öyküleri ve okuma önerilerini de içeren ve defterlerin sırlarını ortaya koyan bir video çalışması eşlik ediyor. Sanatçının kendi sesinden “Kırk Yıl Desen”.

Sanatçının desen kalemleri, araç gereçleri ve malzemeleri de sergide yerlerini alıyor. Kağıt ve kalem ile çıkılan uzun ve sert bir yolculuğun izdüşümleri.
Ayrıca, Güleryüz, serginin ilk iki gününde galeri fuayesinde gerçekleştireceği performansta, iki büyük desen çalışması yaparak, izleyenleri “desen” yaratma sürecine ortak ediyor.

Mehmet Güleryüz hayatının her evresinde, yıllarca defterlere, atılan, saklanan bütün kağıtlara, çizilebilecek büyük, küçük her boş alana, hatta  nesneleri sadece gözüyle izleyerek boşluğa desen çizdi.  Bu olay, Güleryüz’ün yaşamının vazgeçilmez bir yanı oldu. Bundan sonra desen Güleryüz için hınçların, doyurulmamış isteklerin, haksızlıkların, kızgınlıkların ve en önemlisi başkaldırının alanı haline geldi.

Güleryüz’ün desenleri, işaretlerle aktarılmış günceler gibidir. Her tür insani zaafın birinci elden aktarıldığı, düzeltmelerden yoksun, maskelenmiş “ben”in kendini duyurduğu kaygan, tehlikeli bir bölge, desen alanı, boş kağıt!

Sanatçılar

Mehmet Güleryüz

Sergiden Seçmeler