18.02.2005 - 31.03.2005

Joseph Beuys - Aslolan Çizgidir

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • Beuys940px

Joseph Beuys (1921-1986) Almanya'da Kleve'de doğdu. Sanata ilgi duymasına karşın tıp okumaya karar verdi. II. Dünya Savaşı’nda hava kuvvetlerine katıldı ve pilotluk eğitimi gördü. Kırım üzerinde uçağı düştü ve Tatar köylüler tarafından kurtarıldı. Köylülerin onu içyağı ve keçeye sararak iyileştirmeleri, Beuys efsanesinin önemli bir parçasıdır. Savaş bittikten sonra Düsseldorf Akademisi'nde sanat eğitimi aldı (1946-1951). 1950'lerde desen çalışmaları üzerine yoğunlaştı. 1961'de Akademi'de heykel dalında profesör oldu. 1972'de derslerine dileyen herkesi almak isteyince işini kaybetti, ama stüdyosunu kullanmaya devam etmesine izin verildi.

1962'de sanat, müzik ve edebiyatı biraraya getiren çalışmalarıyla dikkat çeken Fluxus grubuyla tanıştı; kısa sürede Fluxus'un en etkili ve ünlü üyesi oldu. Resimden performans sanatına geçmesinde, sanatın toplumda daha çok etkili olması gerektiğine inancı önemli bir rol oynadı. Beuys'un en tanınmış yapıtlarından birkaçı şunlardır: Keçe Elbise (askıda asılı, keçeden yapılma bir pantolon ceket takım), Kırkurdu , "Amerika'yı seviyorum ve Amerika beni seviyor" (Beuys'un kendisini keçeye sarıp beş gün boyunca bir çakalla aynı odada kaldığı bir performans), İçyağı Köşesi (bir köşede yığılı olarak erimeye bırakılan içyağı), Ölü Bir Tavşana Resimleri Nasıl Açıklamalı? (yüzü bala bulanmış ve altın yapraklarla kaplanmış olan Beuys'un elinde ölü bir tavşanla bir galeriyi gezerek ona tabloları anlattığı performans.)

Beuys çevreci ve politik kimliğiyle de dikkat çekmişti. 1967'de Alman Öğrenci Partisi'ni, 1970'de Doğrudan Demokrasi Kuruluşu'nu kurdu. 1979'da Alman Yeşiller Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. 1982'de Kassel'de 7000 meşenin dikileceği 7000 Meşe projesini başlattı, aynı fikrin başka şehirlerde de hayata geçirilmesini umuyordu.

1979'da Guggenheim Müzesi'nde retrospektif sergisi açıldı. Beuys'un yapıtları Museum Schloss Moyland'ın yanı sıra, aralarında Tate Gallery, MOMA, Kunstmuseum Basel'ın da bulunduğu belli başlı müzelerin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Sanatçılar

Joseph Beuys

Küratörler

Bettina Paust

İşbirliğiyle

  • westlb
  • gotheinstitut
  • Museum-Schloss-Moyland

Sergiden Seçmeler