Mehmet Güleryüz - Oradan Oraya

28.Kasım.2007

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, 28 Kasım 2007 - 14 Ocak 2008 arasında Mehmet Güleryüz’ün “Oradan Oraya” adlı heykel sergisine evsahipliği yapıyor. Yurtiçinde ve yurtdışında resim ve desenlerinin yanı sıra heykel çalışmalarıyla da yıllardır ses getiren usta ressam Mehmet Güleryüz  “Yarış Arabası”nın da aralarında bulunduğu yeni eserleriyle dikkat çekiyor.

Serginin kataloğunda, sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu’nun ve edebiyatçı Murathan Mungan’ın kaleme aldığı yazılar sanatçının dünyasına ve bu sergiye pencereler açıyor. Ayrıca lobide Güleryüz’ün heykel ve enstalasyon çalışmalarının geçmişten bugüne serüveni anlatılıyor.

“Doğa-kültür ve insan-hayvan bedeni arasındaki gerilimli ilişki, Güleryüz’ün resim ve heykel çalışmalarının ana izleklerinden biri oldu hep. Mücadele, çaresizlik, korku, iktidar hırsı, varoluşu kabul etme, üstünlük kurma hayalleri, kibir... gibi haller ne kadar insanoğlunun doğa karşısındaki konumuna işaret ediyorsa, üstünlüğünün sembolü olabilecek bedeni de doğa karşısındaki yenilgisinin ana malzemesi konumunda. Güleryüz, insan bedenini eğip bükerek, biçimsel karakterini deformasyona uğratarak ve yeri geldiğinde derisinden sıyırarak onun kırılganlığına ve çürüyüp sonlanabilirliğine ilişkin katı bir gerçeklik kurar.” 
Levent Çalıkoğlu, “Resim Yüzeyini Terk Eden Üçboyutlu İmgeler”, “Mehmet Güleryüz - Oradan Oraya” sergi kataloğu, YKY, 2007.

“[…] atölyenin ortasında “Yarış Arabası”nın resmi ile heykeli arasında duruyorum. İki boyutlu resim ile üç boyutlu heykelin aynı mekândaki varlıkları benim için bir sorunsalı cisimleştiriyor. İlginç, farklı bir deneyim bu. Aralarında yalnızca iki ayrı sanatsal disiplin dalının dilleri değil, yıllar da duruyor.”
Murathan Mungan, “Resim ile Heykel Arasında Birkaç Adım”, “Mehmet Güleryüz - Oradan Oraya” sergi kataloğu”, YKY, 2007.

Mehmet Güleryüz - Oradan Oraya
Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
28 Kasım 2007 - 14 Ocak 2008

Bülteni PDF olarak buradan indirebilirsiniz.

Görseller