21.11.2018 - 25.01.2019

Şiir Her Yerdedir

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • Şiir Her Yerderdir: İlhan Berk 100 Yaşında ana resimler

İlhan Berk 100 Yaşında

Modern Türk şiirinin öncülerinden İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan,  21 Kasım 2018 - 25 Ocak 2019 tarihleri arasında gezilebilecek olan “Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, İlhan Berk’in üretim sürecine odaklanmış altı bölümden oluşuyor: “Omurga/25 Şiir Kitabı”, “Evren/Resimler”, “Yörünge/Kitaplık”, “Kılavuz/Defterler”, “Kabuk/Eşyalar” ve “Harfler/Formlandırma Çabaları”.  

Şairin 25 şiir kitabının omurgayı oluşturduğu sergide daha önce görülmemiş resim ve desenleri, 1955’lerden itibaren el yazısıyla tutmuş olduğu ve kapaklarını kendi hazırladığı defterleri ve bu defterlerin kapaklarıyla yayımladığı şiir kitaplarının sayfaları, her kitap için günümüzün önde gelen şair ve yazarlarının güncel görüşleri, videolar ve şairin kişisel eşyaları yer alıyor.

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in, tasarımını ise Yeşim Demir’in yaptığı sergide İlhan Berk’in Bodrum’da yaşamaya başladığı 1970 yılından itibaren bizzat kullandığı kendi kitaplığı da bulunuyor. Şairin dünyaya açılan penceresi olarak da yorumlanabilecek olan bu kitaplık, sergide ziyaretçiler tarafından interaktif olarak incelenebiliyor.

3D sanal sergi turu için tıklayınız...

3D Sanal Sergi Turu

Küratörler

Necmi Sönmez

Sergi Videoları