14.09.2018 - 1.11.2018

İktidar İmgeleri

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • İktidar İmgeleri: Lidya’dan Osmanlı’ya Paranın Yolculuğu ana resim

Lidya’dan Osmanlı’ya Paranın Yolculuğu

Yapı Kredi Müzesi sikke koleksiyonu hacimsel ve bilimsel açıdan dünyanın önemli koleksiyonları arasında yer almaktadır. 55 bin parçadan oluşan sikke koleksiyonu sayesinde, MÖ 7. yüzyılda parayı keşfeden Lidyalılardan günümüze kadar tarihin bütün katmanlarını, kronolojik ve kesintisiz olarak takip etmek mümkündür. 1950’li yıllardan itibaren, Yapı Kredi’nin yöneticileri ve aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen kültür insanları tarafından, kültür mirasının yurtdışına kaçırılmasını engellemek amacıyla korumacı bir anlayışla oluşturulmuş ve 1992 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Koleksiyonun büyük bölümünün geldiği Anadolu coğrafyası, evrensel kültür tarihinin farklı dönemlerine damgasını vuran; krallıklara, şehir devletlerine ve imparatorluklara ev sahipliği yapan nadir coğrafyalardan biridir. Yapı Kredi Sikke Koleksiyonu ise Lidya’dan Osmanlı’ya paranın yolculuğunu izleyebildiğimiz nadir koleksiyonlardandır.

İktidar İmgeleri: Lidya’dan Osmanlı’ya Paranın Yolculuğu sergisi bu eşsiz koleksiyonun izinde ziyaretçileri Anadolu beylikleriyle Hıristiyan halkın kurduğu ittifakı, Roma İmparatorluğu’nun altın çağını, kentler arası barışı ve uyumu sikkeler üzerinden izlemeye davet ediyor.

Mekandan Seçmeler