22.09.2020 - 27.11.2020

Deniz Gül, Meydan

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • Deniz Gül, Meydan ana resim

Meydan, alan, bulunulan yer ve çevresi, ortalık, karşılaşma yeri, imkân, vakit, oyun yeri, göz önü, çağrı yeri, açık yer, kavuşulan yer, görünülen, gösterilen...

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan Deniz Gül’ün “Meydan” adlı sergisi, sanatçının sokakta olmaya ve mekânları duyumsamaya dair önerilerinden yola çıkıyor. Deniz Gül, “Meydan"da bir arada yaşamanın izleriyle yazılmış kent mekanlarında ve meydanlarda, mesafelere, yakınlıklara ve birbirine temas eden öğelere bakıyor. Mekânın kendisiyle kurulabilecek çetrefilli ilişkileri yüzeye çıkartan Gül tekil deneyimin belirlenemez biçimlerini birlikte düşünmeye davet ediyor.

Sanatçının son dönem çalışmalarını bir araya getiren “Meydan”da mekân, yüzeyleri kat etme önerisiyle birlikte gündeme geliyor. Deniz Gül sergide kenarlara, uçlara, katlara, içe gömülen parçalara, üst üste binmelere ve bunların çizgisel ilişkilerine odaklanıyor. Söylemsel belirlemelerin dışında başka yollarla bir alanı deneyimlemenin biçimlerini yüzeyde gezinerek irdeleyen sanatçı, “Meydan”da şeylerle (mekânlar, olaylar, nesneler…) kurulabilecek ilişkilerin çoğulluğuna, etkileşimlerine ve izlerine bakmaya çağırıyor. Meydan, güncel yerel ve küresel etkilerle dönüşen eylem ve bir aradalık biçimlerini bugün yeniden düşünmek için bir alan önerisi.

Sergi ile birlikte bir sergi kataloğu da hazırlanıyor. Deniz Gül, Derya Bayraktaroğlu, Kerem Ozan Bayraktar ve Kevser Güler’in yazıları ile Murat Aluçlu’nun fotoğraflarının yer alacağı sergi kataloğunun tasarımını Ömer Ozan Erdoğan üstleniyor. Katalog 1 Ekim, 2020 tarihinden itibaren Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’tan temin edilebilir. Küratörlüğü Yapı Kredi Kültür Sanat Sergiler Direktörü Kevser Güler tarafından üstlenilen “Meydan” sergisi çerçevesinde etkinlikler ve buluşmalar da gerçekleşecek. “Meydan”ın programına dair güncel bilgiler için Yapı Kredi Kültür Sanat internet sayfası ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Sergi için hazırlanan rehber kitapçığa buradan ulaşabilirsiniz.

 

Küratörler

Kevser Güler

Mekandan Seçmeler

Sergi Videoları