18.11.2005 - 30.12.2005

Cemal Tollu - Retrospektif

Yapı Kredi Kültür Sanat

  • cemal-tollu-940px

Yurtiçi ve  yurtdışındaki pek çok sergide yer alan yapıtları, D Grubu'nun kurucularından biri olması ve Akademi'deki çalışmalarıyla Cemal Tollu (1899-1968), Türk sanat tarihinde çok önemli bir konuma sahiptir. Cemal Tollu'nun kurucularından olduğu D Grubu sergisine ve grubun bir diğer üyesi Zeki Faik İzer sergilerine daha önce ev sahipliği yapan Kazım Taşkent Sanat Galerisi, bu grubun diğer üyelerinin sergilerine de önümüzdeki dönemde yer verecek.

Savaş deneyimi olan Avrupalı bir sanatçı olan Otto Dix’in sergisinin hemen ardından bu kez de  Kurtuluş Savaşı'na katılmış bir Türk sanatçı Cemal Tollu'nun sergisinin açılacak olması sergiye ayrı bir anlam katıyor.

“Sanatın tabiat ve insan hayatıyla sıkı bir münasebeti bulunduğunu kabul etmekle beraber, bunlardan ayrı bir varlık olduğunu, insan zekâsı ve duyuşunun eseri olduğunu inkâr edemeyiz. Yüzyıllar boyunca meydana gelen eserler, bunu gösteriyor. Tabiat ve insandan ilham alan her devrin ve her toplumun sanatında temsil edilen tabiat ve insan unsurunun dışında kalan, taklitten uzak çeşitli düşünce ve zevk mahsullerini incelemek, bu düşüncemizi kuvvetlendiriyor"
Cemal Tollu

Sanatçılar

Cemal Tollu

Sergiden Seçmeler