22.9.2018 - 4.11.2018

4. İstanbul Tasarım Bienali

Yapı Kredi Kültür Sanat

  •  4. İstanbul Tasarım Bienali - Okullar Okulu ana resimler
  •  4. İstanbul Tasarım Bienali - Okullar Okulu ana resimler
  •  4. İstanbul Tasarım Bienali - Okullar Okulu ana resimler
  •  4. İstanbul Tasarım Bienali - Okullar Okulu ana resimler

Okullar Okulu

Yapı Kredi Kültür Sanat, 22 Eylül - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne ev sahipliği yapıyor. “Okullar Okulu” başlığı altında Jan Boelen küratörlüğünde düzenlenen bienal, 4 Kasım'a kadar öğrenmeyle ve tasarımla ilişkimizi sorgulayan pek çok proje ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Günümüzde tasarımın; sorgulamanın, gücün ve eylemliliğin bir biçimi haline gelmesinden yola çıkan 4. İstanbul Tasarım Beianli, bir “tasarım üzerine eleştirel düşünme alanı” olarak, hem tasarımın hem de tasarım eğitiminin üretimini ve çoğaltılışını sorgulama imkânı sunuyor. Bienalin başlığı, “Okullar Okulu”. Bineal, bu kavramsal çerçeveye uygun olarak, tasarım eğitiminin nasıl farklı olabileceği, eskiden ve yeniden neler öğrenilebileceği, gelenekselle teknolojinin nasıl bir araya geleceği, farklı ağlar içinde nasıl farklı üretilebileceği ve nasıl alternatifler yaratılabileceği gibi soruları merkezine alıyor. Bienalde 6 kıtadan 200'ün üzerinde katılımcının haritalardan yiyeceklere, ölçüm birimlerinden zamana, el sanatlarından yapay zekâya, resimden uzay istasyonuna kadar tasarımı ve öğrenme biçimlerimizi farklı açılardan ele alan projeleri yer alıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak kapılarını açan bienal; Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul olmak üzere Beyoğlu'nda yer alan altı farklı mekâna yayılıyor. Her bir mekân ayrı bir temayı ele alan bir okula dönüşüyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 2. ve 3. katlarında kurulan “Akışlar Okulu”; suyun, kültürün, objelerin ve bilginin hem fiziki hem de dijital dünyada nasıl hareket ettiğini, etkileşime dayalı bir ağ oluşturmak için nasıl bir araya geldiğini inceliyor. 

Yapı Kredi Kültür Sanat, Bienal’in etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. 

Detaylı bilgi için: www.http://aschoolofschools.iksv.org/tr/

Küratörler

Jan Boelen