13 Haziran 2021 Pazar Saat: 18:00

Muhibbe Darga ve Arkeolojinin Diğer Kadınları

Yapı Kredi Kültür Sanat - Youtube

Söyleşi

Arkeoloji, diğer birçok bilim dalı gibi, erkek egemen bir alan. Ancak bu egemenliği kıran, arkeoloji tarihinin akışını değiştiren kadınlar da oldu. Bu söyleşinin gerçekleştiği gün 100. yaşını kutladığımız A. Muhibbe Darga, böyle bir kadın. 2018'de kaybettiğimiz arkeolog, Hititolog, dilbilimci Darga'nın arkeoloji tutkusu çocuk yaşlarında başladı ve tüm yaşamını şekillendirdi. Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından olan Darga, hiyeroglif ve çivi yazısı konusunda dünyanın en önemli uzmanları arasında yer aldı. “Hitit Sanatı, Hitit Mimarlığı, Anadolu’da Kadın” adlı kitapları ülkemizde ve yurt dışında büyük ses getirdi. Katıldığı ve yönettiği kazılar, yazdığı makaleler ve kitapların yanı sıra yetiştirdiği öğrencilerle de Türkiye'de arkeoloji bilimine büyük katkı sundu.  

Darga'nın 100. doğum gününü kutlayacağımız bu söyleşide onun hikâyesini merkeze alarak arkeoloji alanında kadın olmanın zorluklarını, bu zorlukların nasıl aşıldığını, kadın arkeologların bu bilim dalına katkılarını konuşacağız. Darga'yı yakından tanıma fırsatını bulmuş iki değerli arkeoloğumuz, Prof. Dr. Aygül Süel ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ın katılacağı söyleşinin moderatörlüğünü Emine Çaykara üstleniyor. Çaykara'nın “Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga adlı kitabı kısa bir süre önce YKY'den yayımlandı.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Aygül Süel, Emine Çaykara, Havva İşkan

ÜCRETSİZ