18 Ocak 2022 Salı Saat: 18:30

Mektuplarla Necatigil - “Tercümemi nasıl buldunuz?”

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Söyleşi

“Müktesebatımı aşan bazı güçlüklere rastlayacağım tabiîdir. Onları iznin olursa bir kâğıda toplar, bir mektupla sana sorarım. Görüyorsun ya, deniz aşırı ülkelerde bile benim gibi bir sırnaşıktan kurtulamayacaksın.”
Necatigil’den Andres Tietze’ye mektup

Behçet Necatigil’in Alman akademisyenler Otto Spies, Annemarie Schimmel, Horst Wilfrid Brands ve Avusturyalı Türkolog Andreas Tietze’yle 1940’lı yıllarda başlayıp 1970’lerin ortasına dek süren mektuplaşmaları “Tercümemi Nasıl Buldunuz? adıyla kısa bir süre önce Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Edebiyat tarihimiz açısından önemli bir derleme niteliğindeki kitap, bu değerli isimlerin edebiyat dünyalarına ışık tutarken, zamanla gelişen dostluklara da tanıklık ediyor. Mektuplarda ülkeler ve kültürler arasında sağlam köprüler kurmuş ve olanakları ölçüsünde adeta birer “edebiyat ajanı” gibi çalışmış değerli insanların tutkulu çabalarını görüyoruz. “Tercümemi Nasıl Buldunuz?” kitabı çevresinde Necatigil’in çevirmenliği ve mektuplarda beliren edebi kişiliğinin konuşulacağı söyleşinin moderatörlüğünü kitabın editörü Murat Yalçın üstleniyor. Necatigil’in aile mektuplarını, çeviri şiirlerini okurlarla buluşturmuş olan kızı, yazar ve çevirmen Ayşe Sarısayın ile son yıllarda Necatigil arşivinden yeni kitapları yayına hazırlayan Serenad Demirhan söyleşinin konuşmacıları.  

Etkinliğe girişte HES kodu ya da aşı kartı gösterilmesi ve etkinlik süresince maske takılması zorunludur. Kapılar etkinlik başlamadan yarım saat önce açılacaktır. 

Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır.

Katılımcılar

Ayşe Sarısayın, Murat Yalçın, Serenad Demirhan

ÜCRETSİZ