Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı - Neolitik Dönem

26.Eylül.2007

Almanya'da Karlsruhe, Badisches Landesmuseum'da, 19 Ocak 2007’de, Türkiye ve Almanya Cumhurbaşkanlarının himayesinde ziyarete açılan "İnsanlığın En Eski Anıtları, 12.000 Yıl Önce Anadolu" sergisinin İstanbul'da tekrarlanması görevini, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi üstlendi.

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, daha önce Troya, Hititler, Urartu ve Çatalhöyük sergileriyle, M.Ö. 9.000-7.000 yıllarının yaşamıyla tanıştırmıştı bizi. “Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı” Neolitik Dönem sergisi ise ziyaretçilerini daha eski zamanlara götürüyor: 12.000 yıl önce yerleşik yaşama geçiş, tarımsal yaşamın başlangıcı, mimaride devrim, inanç sistemi, günlük yaşamı yönlendiren soyut-somut kavramlar...

Yer ve mekân farklılıklarına karşın, serginin İstanbul'da en doğru şekliyle  açılabilmesi için Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'ın danışmanlığından ve Almanya’daki serginin koordinatörü Clemens Lighter’in görüş ve önerilerinden yararlanıldı, bu doğrultuda çalışmalar yapıldı. “Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı” Neolitik Dönem sergisi, neolitik dönemin başlangıcını ve erken dönemlerini içeriyor; bu da Şanlıurfa ve Diyarbakır Arkeoloji Müzeleri’ndeki buluntuları kapsıyor: Çayönü, Halan Çemi, Körtiktepe, Cafer Höyük, Nevali Çori, Göbeklitepe, Gürcütepe, Mezraa Teleilat ve Akarçaytepe kazılarından gelen buluntuların yer aldığı sergi, bu kazıların işaret ettiği yerleşim bölgelerini tanıtıyor. Sergide, Neolitiğin erken dönemleri, yaşamlarını arkeoloji bilimine ve yıllarca süren arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilere adamış uzmanlarca hazırlanan yazı ve görsellerle anlatılıyor. Almanya’da Karlsruhe, Landesmuseum'da açılan sergi için  özel olarak yapılan ve sergilenmek üzere Şanlıurfa Müzesi’ne armağan edilen neolitik dönem şehir maketleri de İstanbullu arkeoloji, tarih ve sanatseverlerin ziyaretine sunulmak üzere bu sergi için İstanbul’a getirildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nü ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık A.Ş.’nin işbirliğiyle açılan “Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı” sergisi, Karlsruhe, Landesmuseum'da açılan serginin Güneydoğu Anadolu bölümünü kapsıyor. Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ın danışmanlığında hazırlanan sergiye, Prof. Dr. Harald Hauptmann, Prof. Dr. Ufuk Esin, Prof. Dr. Vecihi Özkaya, Prof. Dr. Nur Balkan Atlı, Prof. Dr. Klaus Schmidt, Doç. Dr. Mihriban Özbaşaran, Çiğdem Köksal Schmidt, Doç. Dr. Aslı Erim Özdoğan  ve Prof. Michael Rosenberg ve Prof. Olivier Aurenche de destek verdi.

“Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı”
Neolitik Dönem

Vedat Nedim Tör Müzesi
26 Eylül  – 9 Aralık 2007

Bülteni PDF olarak buradan indirebilirsiniz.