Ömer Uluç - Gözler (İyi, Kötü ve Aşık Gözler)

23.Ekim.2003

Çağdaş Türk sanatının ustalarından Ömer Uluç, son dönem çalışmalarından oluşan “resim + heykel + nesne” sergisiyle, 23 Ekim’den itibaren, Yapı Kredi Kültür Merkezi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde.

“Bu sergide hayatla bir benzerlik ve alternatif yaratma arzusu olduğu açıktır. Sanatçı için, anlatım yollarını ne kadar değiştirirse değiştirsin bir süreklilik vardır yaptıklarında. Bu bizi sanatçının alternatif şeridine, onun uzunluğuna, hiç değilse duygu olarak bitmezliğine götürüyor bir anlamda.

Ben bunu bir tek resim+heykel on, on beş metre gibi uzunluklara vardığında hissettim, sanki daha uzayabilirdi. Elli metreyi bulan bir photo-mural yaptığımda da bu yıl. Çok daha uzayabilirdi. Daha çok üç boyutluların, plexi+serigrafi imajlarının bulunduğu şeridin üzerine benim, hepimizin, yeryüzünün ve daha da uzakların imajları da gelebilirdi.

Kaç metre? Üç yüz, beş yüz metre, bir, iki kilometre gibi. Sonuçta bütün yaptıklarımızı yan yana koymalıyız. Ancak o bizi gizli, büyük amacımıza götürür. Hayata olabildiğince onun ölçülerinde bir alternatif yaratmak... Onun ölçülerinde olmasa da onun koyuluğunda, onun gibi reel... ancak hayatın bir aynası olmasın, biri yeterli.
Bu sergide “resim+heykel”e bir de nesne ekledim, “resim+heykel+nesne” oldu. Bundan sonra “resim+heykel+nesne+bir şey daha+bir şey daha+bir şey daha” olacak.”

“Kuşkusuz  Ömer arada bir ipucu vermediği resimler de yapıyor. Ancak çoğu kez bize öyle görülmedik bir  “görüntü”  çıkarıyor ki, hem hiç görmediğimiz, hem de çok çok  eski zamanlardan tanış olduğumuz bir şey oluyor bu.

Resimle karşılaştığımızda, atalarımızdan gelen o özü tanıyoruz ve bu hiç  beklemediğimiz karşılaşma bizi kışkırtıyor. Çünkü hatırlamayı öğrenmeden önce unuttuğumuz beklenmedik bir karşılaşma bu. Artık, biz de uyarılmışızdır, kulaklarımız diktir, kuyruğumuz havadadır.”
John Berger

Ömer Uluç
Gözler (İyi, Kötü ve Aşık Gözler)
Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
23 Ekim - 22 Kasım 2003

Bülteni PDF olarak buradan indirebilirsiniz.