Huzursuz Gölge / Ali Cabbar

07.Nisan.2010

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, Ali Cabbar’ın “Huzursuz Gölge” (Disquiet Shadow) adlı kişisel sergisine evsahipliği yapıyor. Sanatçının son dönem işlerine yer veren ve küratörlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı sergi, 7 Nisan - 2 Mayıs 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Ali Cabbar’ın farklı mecralarda çalıştığı işleri bir araya getiren sergi anlamlar, duygular, ve çağrışımlar üzerine kurgulanan ve kara mizahın hâkim olduğu işlerden oluşuyor. Ali Cabbar’ın sanatında uzun süredir tutarlı bir çizgide geliştirdiği sade grafik dil, serginin mekânsal kurgusunu şekillendirmekle kalmıyor, izleyicinin mekândaki varlığı ile gelişen görsel bir dilin yapılanmasına da temel oluşturuyor.

Fernando Pessoa’nın “Huzursuzluğun Kitabı”ndan yola çıkarak oluşturulan sergi kitabı, Başak Şenova’nın kaleme aldığı metin ile sanatçıyla yaptığı söyleşinin yanı sıra, Belçikalı sanat eleştirmeni Roger Pierre Turine’nin bu katalog için yazdığı metni içeriyor.

Halen Belçika’nın Brüksel şehrinde yaşayan Ali Cabbar, 21 senedir yurtdışında üretiyor. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan sanatçının yurtdışında katıldığı karma sergiler dışında İstanbul, Melbourne ve Brüksel’de açtığı kişisel sergileri de bulunuyor.

Kadir Has Üniversitesinde öğretim üyesi olan küratör Başak Şenova’nın 1996’dan bu yana yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalar arasında 53. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu için geliştirdiği Lapses projesinin küratörlüğü, “Tepki Nöbetleri”, “Kayıtsız”, “under.ctrl” sergileri, NOMAD etkinlikleri, “Bilincin Koma Hali”, “ctrl_alt_del” projesinin küratörlüğü bulunuyor.

Huzursuz Gölge / Ali Cabbar
7 Nisan - 2 Mayıs 2010
Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi

Bülteni PDF olarak buradan indirebilirsiniz.

Görseller