3 Mart 2019 Pazar Saat: 18:00

Zeki ama Tembel

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Hem eğitimciler hem anne babalar tarafından çocuğun ‘yeterliliğini’ ifade etmek için sıkça kullanılan bir açıklamadır: “Zeki ama tembel”. “Çalışkan”, “tembel” ya da “zeki” kavramları her ne kadar çocuğun ya da ergenin  “iyi” yönlerini vurgulamak için kullanılsalar da onun içinde bulunduğu durumu anlamaktan uzak ifadelerdir. Kimlerdir bu “zeki ama tembel” çocuklar? Okuldaki görünümleri nasıldır? Çalışkan olmanın koşulları nelerdir? YKY tarafından yayımlanan “Psikanaliz Defterleri”nden yola çıkılarak oluşturulan “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” dizisinde bu ay, “Tembel olmak ne demektir?” ve “Tembel olmanın altında yatan ruhsal nedenler nelerdir?” soruları sorulacak. Klinik Psikolog ve Psikanalist Dr. Neslihan Zabcı ve Psikoterapist Filiz Torun, çocukların ruhsal sorunlarının nedenleri değil sonuçları olarak ortaya çıkan tembellik, dikkat eksiklikleri, öğrenme güçlükleri ve hiperaktivite gibi belirtilerin ruhsal açıdan ele alınmasının önemi üzerinde duracaklar.

Neslihan Zabcı
Klinik Psikolog ve psikanalist. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde, Klinik Psikoloji yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji ve Paris Descartes-Sorbonne Üniversitesi Klinik Psikoloji, Psikopatoloji ve Psikanaliz bölümlerinde çift doktora yapmıştır. İstanbul Psikanaliz Derneği, Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesi ve İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapi Derneği (ICEPPD) kurucu üyesidir. 2015 yılında Psikanalitik Psikoterapi Dernekleri Avrupa Federasyonu (EFPP) tarafından çocuk ve ergen psikoterapisti olarak tanınmıştır. Halen Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir. “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesidir.
Filiz Torun
Psikolojik Danışman, psikoterapist, formasyonda analist. İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunudur. Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde beş yıl süren psikodrama eğitimini tamamlamıştır. Anne babalara ve ergenlere yönelik psikodrama çalışmaları gerçekleştirmiştir. Uzun yıllar Özel Eğitim Kurumlarında Psikolojik Danışman olarak çalışmıştır. İstanbul Psikanaliz Derneği’nde psikanaliz formasyonuna devam etmektedir. İstanbul Psikanaliz Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ve İstanbul Grup Psikoterapileri Derneği üyesidir.

Katılımcılar

Filiz Torun, Neslihan Zabcı

ÜCRETSİZ