4 Mayıs 2024 Cumartesi Saat: 17:00

Kesişen Pratikler: Editörlük ve Küratörlük

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Söyleşi

İpek Ulusoy Akgül ve Didem Yazıcı bu sohbette, yakın geçmiş ve güncel çalışmaları ve işbirlikleri üzerinden editörlük ve küratörlük pratiklerinin kesişimlerine odaklanacaklar. Sanatçı kitapları, metin temelli işler, sergi yayınları gibi örnekler üzerinden sanatsal üretim, belgeleme ve iletişim gibi konuları müzakere edecekler.
 
border_less’ın değerli işbirliği ile.
 
İpek Ulusoy Akgül, İstanbul’da yaşayan bağımsız yazar, editör ve küratördür. Uluslararası sanat kurumlarında 15 seneyi aşkın tecrübeye sahip olan Ulusoy Akgül, monografi, sergi kataloğu, sanatçı kitabı, basılı sergi ve süreli yayınlara katkıda bulunmaktadır. Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nden mezun olduktan sonra lisansüstü çalışmalarına sanat, mimarlık ve görsel kültür odağında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde devam edip yüksek lisansını Fulbright Bursu’yla okuduğu New York Üniversitesi Müze Çalışmaları Programı’nda tamamlamıştır. 
 
Didem Yazıcı, İstanbul ve Karlsruhe’de yaşayan küratör ve yazar. 2022’den bu yana Yapı Kredi Galeri direktörü olarak çalışan Didem Yazıcı küratöryel pratiğinde sanatın disiplinler arası düşünceyle olan ilişkisinden ve sosyo-politik dinamiklerden ilham alıyor. Küratöryel ve Eleştirel Çalışmalar yüksek lisansını Städelschule ve Goethe Üniversitesi Frankfurt’ta, Sanat Tarihi lisansını ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Fotoğraflar: Elif Kahveci (İpek Ulusoy Akgül), Sebastian Heck (Didem Yazıcı)
 

Katılımcılar

Didem Yazıcı, İpek Ulusoy Akgül

ÜCRETSİZ