23 Eylül 2018 Pazar Saat: 18:00

Günümüz Çocuğunun Dramı

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yeni bir söyleşi dizisi başlıyor: “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”. Anne babaların, eğitimcilerin ve ruh sağlığı alanında çalışanların çok ilgisini çekecek dizinin ilk toplantısının konusu, “Günümüz Çocuğunun Dramı”. 

Anne babaların çocuk yetiştirme alışkanlıkları üzerinde, bulundukları yere ve zamana hâkim olan toplumsal ve kültürel iklim kadar, kendilerinden önceki kuşağın çocuk yetiştirme tarzları da etkilidir. Bu nedenle, yeni kuşak çocuklarının dramı, kısmen, onların anne babalarının yetiştirilme alışkanlıklarının yarattığı sıkıntılardan kaynaklanır. Dolayısıyla, günümüz çocuğunun dramının ne olduğunu, 70-80’li yıllarda doğmuş anne babaların yetiştirildiği toplumsal ve kültürel iklimi gözden geçirerek anlayabiliriz. İşte dizinin bu ilk söyleşisi, böyle bir anlama çabasını ortaya koyacak.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” dizisi, YKY’nin yeni kitap dizisi  “Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Çalışmaları”nın ele aldığı konular çerçevesinde düzenleniyor. Dizinin ilk kitabı Çocuk ve Ergenle Çalışmak, Ekim 2018’de yayımlanacak.

Her ay düzenlenecek olan söyleşiler ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır.

Tijen Demirörs
Erişkin, çocuk ve ergen psikiyatrı, psikanalist. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Albert Einstein College of Medice'dan psikiyatrist olarak mezun oldu ve aynı üniversiteden çocuk ve ergen psikiyatrisi diploması aldı. 10 yıl kadar farklı özel okulların rehberlik servislerinde süpervizör olarak çalıştı. 2002 yılından beri İstanbul'da özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Psike-İstanbul derneği üyesi ve “Psikanaliz Defterleri” dizisi yayın kurulu üyesidir.

Sezai Halifeoğlu
Psikiyatr ve psikanalist. Psike-İstanbul derneği ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesidir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu, uzmanlık eğitimini aynı yerde tamamladı. Klinik çalışmalarının yanı sıra, eğitim çalışanları ve psikanaliz kuramlarıyla birlikte süpervizyon çalışmaları yürütmektedir. Eğitim ve psikanaliz alanlarını buluşturan makaleler yazmaktadır. “Psikanaliz Defterleri” dizisi yayın kurulu üyesidir.

Talat Parman
İstanbul Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, formatör analist. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi ve Paris René Descartes Üniversitesi’nde psikiyatri uzmanlık eğitimi almıştır. Yirmi yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesans Bilim Dalı’nda çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalışmıştır. Psikiyatri doçentidir. Ergenlik ve psikanaliz konularında yazılmış kitapları ve J.B. Pontalis’ten yaptığı kitap çevirileri vardır. “Psikanaliz Defterleri” dizisi yayın kurulu üyesidir.

Katılımcılar

Sezai Halifeoğlu, Talat Parman, Tijen Demirörs

ÜCRETSİZ