4 Mayıs 2024 Cumartesi Saat: 19:00

Görmenin Kenarında

Portiko (Yapı Kredi Kültür Sanat - Bina Girişi)

Portiko Okumaları

Portiko okumaları kaldığı yerden devam ediyor! Sanatçı Sevil Tunaboylu ve Sena Başöz, Sevil Tunaboylu'nun 'Görmenin Kenarında' adlı sanatçı kitabından seçtikleri parçaları okumak üzere Portiko'ya konuk oluyorlar. border_less Art Book Days ile iş birliğinde gerçekleşen okuma 4 Mayıs Cumartesi 19:00'da Portiko'da! “Bu kitabı, bilinç akışıyla yazan, çizen ve yontan bir elin hızla akan zamana karşı direncinin bir belgesi niteliğinde düşünüyorum. Kalıntılar, eşyanın dili, nesnenin hafızası, aidiyet ve köksüzlük kavramları arasında gidip gelen düşünme egzersizleri, deneyimin yoğunluğuna tanıklık eden imgeler, havada asılı kalan duygular ve oluşlar üzerine bir belge.” - Sevil Tunaboylu
 
Sevil Tunaboylu
Sevil Tunaboylu’nun çalışmalarında, karşılaştığı nesnelerin yan yanalıklarına dair alıştırmalar, kadrajın dışında bırakılan, izlerine tanıklık edilen portreler yer alır. Tunaboylu pratiğinde, bir araştırma yöntemi olarak konularını sürekli olarak farklı mecralara taşırken, resimden heykele, heykelden fotoğrafa ve tekrar resme doğru bir aktarım alanı açar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. 2008-2010 yılları arasında, kurucularından olduğu, kâr amacı gütmeyen inisiyatif Mtaär Açık Sanat Alanı’nın eş yürütücülüğünü üstlendi. 2007 yılından bu yana görsel sanatlar eğitmenliği yapan Tunaboylu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Sena Başöz
Farklı mecralarla çalışan Sena Başöz’ün işleri, iyileşmeyi araştırırken ulaşılmaz olanlarla etkileşime geçmenin ve donuk-ölü-zaman aşımına uğramış-kayıp kabul edilenleri deneysel olarak yeniden canlandırmanın yollarını arar. Sanatçı, yaşam ölüm arası tek elle tutulur malzeme olan arşivlerle sık sık çalışır. Geniş anlamıyla "bakım ve ilgi"nin tanımlarına ve uygulamalarına odaklanır. Organizmanın kendini onarması ve doğanın uzun vadede dengelenmesi bu anlatının bel kemiğini oluşturur. Son dönem işleri bir arşiv olarak bedeni ve yeniden canlandırma aracı olarak hareketi araştırır. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Milton Avery Graduate School of the Arts Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Katılımcılar

Sena Başöz, Sevil Tunaboylu

ÜCRETSİZ