23 Aralık 2018 Pazar Saat: 18:00

Ergenlik kimin krizidir?

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Günümüz ailesinde çocukların ergenlik krizinde oldukları dönem; anne babaların orta yaşın sorgulamalarına girdiği, büyükanne ve büyükbabaların ise yaşamın sonuna yaklaşmış olmanın verdiği sorunlarla mücadele ettikleri dönemlerle çakışıyor. Dolayısıyla, ortada yalnızca ergenlere atfedebileceğimiz tek bir kriz yok, aileyi oluşturan üç kuşağın da kendi yaş dönümleriyle ilgili krizler var. Bu nedenle psikanalistler, klinik uygulamalarından elde ettikleri sonuçlardan hareketle, tek bir ergenden ve onun sorunlarından değil “ergen aile”den söz ederler. YKY’nin “Psikanaliz Defterleri” başlıklı yayın dizisi dolayısıyla düzenlenen “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu hafta “Ergenlik kimin krizidir?” sorusunu yöneltiyoruz. “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyeleri Talat Parman ve Sezai Halifeoğlu’nun sunumları ışığında yanıtları hep beraber tartışıyoruz. 

Görsel: “Geniş Aile”, David Lobenberg, 2011

Sezai Halifeoğlu
Psikiyatr ve psikanalist. Psike İstanbul Derneği ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesidir. Kliniğin yanı sıra, eğitim alanında çalışanlar ile psikanaliz kuramlarının rehberlik ettiği süpervizyon çalışmaları yürütmektedir. Eğitim ve psikanaliz alanlarını ilgilendiren, bu alanları buluşturan makaleler yayımlamıştır. “Psikanaliz Defterleri” dizisi yayın kurulu üyesidir.
Talat Parman
İstanbul Psikanaliz Derneği kurucu üyesi ve formatör analist. Yirmi yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesans Bilim Dalı’nda çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalıştı. Ergenlik ve psikanaliz konularında yazılmış kitapları ve çevirileri vardır. “Psikanaliz Defterleri” dizisi yayın kurulu üyesidir.

Katılımcılar

Sezai Halifeoğlu, Talat Parman

ÜCRETSİZ