10 Mayıs 2020 Pazar Saat: 18:00

Düşlemden Eyleme Cinsellik

Yapı Kredi Kültür Sanat – Microsoft Teams

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Cinsellik, insan zihnini ve yaşantısını sürekli meşgul ettiği halde üzerine konuşmaktan en çok çekinilen konuların başında geliyor. Cinsiyet konusunun konuşulması ise, bireyler açısından ayrı bir zorluk teşkil ediyor. Sigmund Freud’un, 1905’te yayımlanan “Cinsellik Kuramı Üzerine Üç Deneme” başlıklı metninde, cinselliğin ergenlikte dölselliğin (genitalite) ortaya çıkmasıyla başlamadığını, yaşamın ilk dönemlerinden itibaren “çocuksu cinsellik” olarak var olduğunu açıklaması bir devrim yaratmıştır. Sonrasında ise “cinselliğin nasıl ortaya çıktığı” sorusuna ve bunda erişkinin rolü konusuna birçok psikanalist farklı açıklamalar getirmiştir.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nin bu toplantısında, Talat Parman ve Sezai Halifeoğlu, cinsel dürtü, içgüdü, çocuk cinselliğinden yola çıkarak, bireyin cinselliği ve cinsiyeti konusunu ele alacak. Cinselliğin nasıl ortaya çıktığı sorusunun yanıtlarının tartışılacağı söyleşide, cinselliğin anlamı ile cinsel kimlik konularında psikanalizin yaklaşımları konuşulacak.

Anne babaların yanı sıra psikanaliz alanında çalışanları ve eğitimcileri hedefleyen söyleşiler, YKY'nin "Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Çalışmaları" kitap dizisindeki kitapların içeriklerinden yola çıkılarak oluşturuluyor. Dizinin dördüncü kitabı Çocuk ve Ergen Cinselliği Nisan ayında yayımlandı.  

Herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Microsoft Teams uygulaması üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Sezai Halifeoğlu, Talat Parman

ÜCRETSİZ