10 Şubat 2022 Perşembe Saat: 18:30

Dünden Yarına İBB Koleksiyonları

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Sergi Konuşmaları

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “BURASI” sergisinde İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ile yine İBB’ye bağlı Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden yapılan çok değerli bir seçkiyi çağdaş sanat yapıtlarıyla bir arada görme fırsatını buluyoruz. Bu seçki, serginin kavramsal çerçevesi doğrultusunda, izleyiciyi İstanbul’u kent ve ekoloji bağlamında düşünmeye davet etmek üzere oluşturuldu. Başka yüzlerce farklı temada sergiye yetecek kadar zengin bir birikimi barındıran İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ve Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nin tarihi 1925’e uzanıyor. Şişli’deki Atatürk Evi’nde bir İnkılap Müzesi kurma girişiminden 1981’de Atatürk Kitaplığı’nın ve 1988’de Şehir Müzesi’nin açılışına uzanan yolda koleksiyonlar ve arşivler, küresel ve yerel ölçekte değişen misyonlar, kültür politikaları ve yönetim anlayışlarıyla beraber çeşitlendi, zenginleşti. Ahsen Erdoğan'ın moderatörlüğünü üstlendiği bu söyleşide İBB Koleksiyonları ve Arşivleri’nin dününü, bugününü ve geleceğine ilişkin vizyonu “BURASI” sergisine önemli katkı sunmuş olan üç değerli konuğumuzdan dinleyeceğiz. İBB Müzeler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Kerim Altuğ,  İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyon Uzmanı Osman Ocak ve İBB Atatürk Kitaplığı Nadir Eserler Uzmanı İrfan Dağdelen’in katılacağı söyleşiye İstanbul’un kültür tarihine ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan “BURASI” sergisi 27 Şubat 2022’ye kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta görülebilir.

Etkinliğe girişte HES kodu ya da aşı kartı gösterilmesi ve etkinlik süresince maske takılması zorunludur. Kapılar etkinlik başlamadan yarım saat önce açılacaktır.  

Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır. 

Tanin gazetesi, 2 Şubat 1945.

Katılımcılar

Ahsen Erdoğan, İrfan Dağdelen, Kerim Altuğ, Osman Ocak

ÜCRETSİZ