7 Nisan 2019 Pazar Saat: 18:00

Çocukta ve Ergende Yıkıcılık ve Yaratıcılık

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Çocukluk ve ergenlik, “büyüme ve gelişme”nin en önemli işareti sayılabilecek “değişim”lerin en yoğun yaşandığı dönemlerdir. Büyüme ve gelişmenin hızlandığı ve karmaşıklaştığı bu zamanlarda ortaya çıkan krizler, psikanalistler tarafından, bir “dönüşüm” (metamorfoz) olarak nitelendirilmektedir. En bilindik isimleriyle “yenidoğan dönemi”, “3-4 yaş” geçişleri ve “ergenlik” dönemlerine yıkıcılık ve yaratıcılık damgasını vurur. Bu “yıkıcılık”, bir önceki dönemi tanımlayan özelliklerin kökten bir biçimde değişmesi ve yepyeni özelliklerin ortaya çıkmasıdır. Dolayısıyla dönüşüm dönemlerinde ortaya çıkan yıkıcılık ve yaratıcılık, birbirlerini tamamlayan nitelikler olarak ele alınmalıdır. Freud’dan bu yana dürtülerin dolaşıklığı ilkesini savunan birçok psikanalist “eğer yıkıcılık yaşamı destekleyip yaratıcılığa hizmet ediyorsa farklı şekilde değerlendirilmelidir” görüşünü savunmaktadır. Öyleyse yıkıcılık tek başına bir değişmez değer olarak görülmemelidir, aynı şey yaratıcılık için de geçerlidir. “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” dizisinin bu toplantısında Tijen Demirörs ve Talat Parman, dönüşüm dönemlerinde ortaya çıkan yıkıcılık ve yaratıcılığı ele alacaklar.

Tijen Demirörs 
Erişkin, çocuk ve ergen psikiyatrı, psikanalist. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Albert Einstein College of Medicine'dan psikiyatrist olarak mezun oldu ve aynı üniversiteden çocuk ve ergen psikiyatrisi diploması aldı. On yıla yakın bir süre farklı özel okulların rehberlik servislerinde süpervizör olarak çalıştı. Psike-İstanbul Derneği üyesi ve YKY’den çıkan “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesidir.
Talat Parman
İstanbul Psikanaliz Derneği kurucu üyesi, formatör analist. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi ve Paris René Descartes Üniversitesi’nde psikiyatri uzmanlığı eğitimi aldı. Yirmi yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesans Bilim Dalı’nda çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalıştı. Psikiyatri doçentidir. Ergenlik ve psikanaliz konularında yazılmış kitapları ve J.B. Pontalis’ten yaptığı kitap çevirileri vardır. YKY’den çıkan “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesidir.

Katılımcılar

Talat Parman, Tijen Demirörs

ÜCRETSİZ