21 Mart 2021 Pazar Saat: 18:00

Çocuk, Ergen ve Sinema

Yapı Kredi Kültür Sanat - Youtube

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Ergenlerin ve çocukların sinemada izlemeyi tercih ettikleri türler arasında, anime filmler ve dizi filmler ilk sıralarda yer almaktadır. Kökeni Japon kültürüne dayanan anime filmler, ergenlerin ve çocukların kendi ruhsallıklarını yansıtmalarına katkı sağlayan bir tür olarak kabul edilmektedir. Öte yandan ergenlikteki kimlik ve özdeşleşme sorunları da sıklıkla sinema filmlerine konu olmuştur.

Bir tutkular dönemi olarak nitelendirilen ergenlik aynı zamanda bir kimlikler, özdeşleşmeler dönemidir. Çocukluğun bilinirliğinden, erişkinliğin “bilinmesi gerekenliği”ne geçişle birlikte, kimlikle ilgili sorgulamalar da en yoğun olarak bu dönemde yaşanmaktadır. “Ben kimdim?”den, “Ben kim olacağım?”a evrilen düşünceleriyle başa çıkmaya çalışan yaşayan birey için bu dönemde şimdiyi içeren bir “Ben kimim?” sorusu çok önemlidir. Ergen-sinema ilişkisini “seyirci olarak ergenler”, “sinemada ergenlikle ilgili konulara verilen yer” ve “filmlerdeki ergen karakterlerin seçimi ve işlenmesi” şeklinde ele almak mümkündür.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu ay, Alper Şahin ve Talat Parman, çocuk ve ergenin sinema ile ilişkisini kimlikler ve özdeşleşmeler bağlamında ele alacaklar. Ayrıca anime filmler, diziler ve sinema filmleri üzerinden ergen ve çocukların ruhsallıkları ile yetişkinlerin ergen ve çocukları nasıl anladıklarını da tartışacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Alper Şahin, Talat Parman, Tijen Demirörs

ÜCRETSİZ