25 Eylül 2022 Pazar Saat: 18:00

Çocuk, ergen ve bedeni: Hastalık geleceği gölgeleyince

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Çocuğun bedeni geleceği oluşturmak üzere kurgulanmıştır. O beden büyüyecek, gelişecek ve doğal bir süreci izleyerek erişkin hale gelecektir. Ancak bu süreç hastalıklar söz konusu olduğunda engellenir; yavaşlar veya hepten durur. Hastalık kısa süreliyse duraklamalar da kısa olur ve çocuğun bedeni gelişimini sürdürür. Peki ya hastalığın kronik olduğu ortaya çıkarsa, diğer bir deyişle hastalık çocuğun büyüme ve gelişme sürecini, erişkin bedenin oluşumunu yani tüm geleceğini gölgelerse? Kronik hastalık tanısı gelecek üzerine vurulan kalıcı bir damga mıdır yoksa biraz ışıkla yoğunluğu azaltılabilecek belki de yok edilebilecek bir gölge midir?

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” yeni döneme bu soruları sorarak başlıyor. Yıllarca hasta çocuklar, ergenler ve aileleriyle çalışmış birer pediatr, psikolog ve psikanalist olan konuşmacılar; beden ve ruhsallığın ortak bileşenlerinden yola çıkarak yanıtlar arayacaklar.  Çocukların kronik hastalıkları söz konusu olduğunda çocuk ile annebaba ve kardeşler arasında yaşananlar, bunların çocukta nasıl yankı bulduğu ele alınacak.   

Anne babaların yanı sıra çocuk ve ergen ruhsallığı alanında çalışanları ve eğitimcileri hedefleyen “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” YKY'nin "Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Çalışmaları" kitap dizisindeki kitapların içeriklerinden yola çıkılarak oluşturuluyor. Dizinin dokuzuncu kitabı “Çocuk, Ergen ve Bedeni” Alper Şahin’in yönetiminde Kasım ayında yayımlanacak. 

Katılımcılar

Reyhan Saydam, Şükrü Hatun, Talat Parman

ÜCRETSİZ