21 Ekim 2018 Pazar Saat: 18:00

Bugün anne baba olmak

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Bir çocuk dünyaya geldiğinde, hatta daha da öncesinde, anne babaların bilincinde ve bilinç dışında bebek ile ilgili duygular, düşünceler vardır. Kaçınılmaz olarak çocuğa yansıtılacak olan bu hayaller veya bilinçli/bilinçdışı beklentiler; anne ve babanın ruhsallığı, duygulanımları, geçmiş kuşaklarla olan bağları ve çağın/toplumun güncel yapısı ile sürekli etkileşim halindedir. Geçmiş kuşaklarla ilişkilerdeki eksiklik veya yük olarak yaşanan deneyimler, yeni nesil anne babaların değiştirdiği aile dinamikleri, yeni sosyo-kültürel normlar ve modern çağın getirdiği teknolojik yenilikler… Bu karmaşık durum içinde şu soru hep gündemde olacaktır: “Günümüzde anne baba olmak nasıl bir şeydir?”

İlk konuşması geçen ay gerçekleşen ve büyük ilgi gören “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” dizisinin bu toplantısında işte bu önemli bu soru psikanaliz bağlamında tartışılıyor. Klinik Psikolog ve psikanalist Dr. Neslihan Zabcı ve psikanalist Dr. Alper Şahin, daha fazla soru ve arayışlara kapı aralayarak, anne baba olma kavrayışını derinleştirip genişletmeyi amaçlıyor.

Alper Şahin
Doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. TEV İnanç Türleş Lisesi ve Robert Kolej'de Psikolojik Danışmanlık bölümü başkanlığı görevini yürüttü. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurucuları arasında yer aldı. Lyon II, Nijmegen, Harvard, Jyvaskyla üniversitelerinde akademik çalışmalar yaptı. Üniversite öğretim üyeliğinden emekli oldu. Psikanalist olarak serbest çalışmaktadır. İstanbul Psikanaliz Derneği ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesidir. YKY’den yayımlanacak olan “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesidir.
Neslihan Zabcı
Klinik Psikolog ve psikanalist. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde, Klinik Psikoloji yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji ve Paris Descartes-Sorbonne Üniversitesi Klinik Psikoloji, Psikopatoloji ve Psikanaliz bölümlerinde çift doktora yapmıştır. İstanbul Psikanaliz Derneği, Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesi ve İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapi Derneği (ICEPPD) kurucu üyesidir. 2015 yılında Psikanalitik Psikoterapi Dernekleri Avrupa Federasyonu (EFPP) tarafından çocuk ve ergen psikoterapisti olarak tanınmıştır. Halen Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümün’de öğretim üyeliğine devam etmektedir. YKY’den yayımlanacak olan “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesidir.

Katılımcılar

Alper Şahin, Neslihan Zabcı

ÜCRETSİZ