21 Şubat 2021 Pazar Saat: 18:00

Aile İçi Şiddet

Yapı Kredi Kültür Sanat - Youtube

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Toplumsal hayatta şiddet, sanılanın aksine aslında birbirine yabancı olanların değil, birbirlerine bilinen en güçlü bağlarla bağlı olanlar arasında yaşanan bir durumdur. Daha görünür olduğu için kamusal alanda yaşanan şiddet daha çok akıllarda kalırken, aile içinde yaşananlar ise çoğu zaman muhatapları tarafından üzerinde konuşulmak istenmeyen, hatta unutulmaya çalışılandır.

Öncelikle yasalar aile içindeki şiddetin güvencesi olduğu halde, Ferenczi’nin “ebeveyn ikiyüzlülüğü” olarak nitelendirdiği biçimde, hem aile içinde hem de toplumda çarpıtılmış tutum ve değerlendirmeler yoluyla göz ardı edilebiliyor. Diğer yandan ortaya çıkan travmatik sonuçlar da, “inkâr” ya da “saldırganla özdeşleşme” gibi sık görülen savunma yöntemleriyle bertaraf edilirler.

“Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu ay, Sezai Halifeoğlu ve Gökhan Oral, şiddetin kaynağını, insanın doğası ve oluşturduğu kültürün yapı taşlarından olan aile bağlamında ele alacak, şiddet sözcüğünün esas olarak yalnızca insan türü için geçerli oluşunun nedenlerini tartışmaya açacaklar. 

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Katılımcılar

Gökhan Oral, Sezai Halifeoğlu

ÜCRETSİZ